Kaj narediti, če otrok postaja zasvojen?
Odvisnost med mladimi je pomembna javnozdravstvena skrb, saj so adolescenti med najbolj dovzetnimi skupinami za razvoj motenj na tem področju.
Poleg socialnih pritiskov vrstnikov, identitetnih kriz in različnih stresorjev, v tem obdobju prefrontalni korteks, ki sodeluje v procesih odločanja in planiranja, še ni popolnoma razvit. Hkrati pa že dobro razvit limbični sistem, ki deluje bolj po principu nagrad in užitka, igra veliko vlogo.
Pri tem pa je vredno omeniti, da se mnoge oblike odvisnosti, ali pa vsaj njihovi zametki, začnejo že pred obdobjem najstništva.
Predvsem nekemične odvistnosti, kot je internetna odvisnost, so pogosto prisotne že pri osnovnošolskih otrocih. Poleg tega pa so tudi različne substance – npr. alkohol, cigareti, kanabis in druge droge – zelo lahko dostopne in vse bolj razširjene med mladimi.
Ker pa se v tem starostnem obdobju ljudje pogosto zapiramo vase ali pa oporo iščemo pri vrstnikih in ne več starših ali učiteljih, je tovrstne težave pogosto zelo težko opaziti.
Kam po pomoč?
Pomembna je celostna obravnava otroka in družine, kar pomeni psihoterapevtsko, socialno in zdravstveno pomoč. Za vas smo pripravili seznam društev in organizacij, ki se specifično ukvarjajo s problematiko zasvojenosti mladih. Ne smemo pozabiti tudi na podporo svojega duševnega zdravja.
- LogOut Ljubljana
- Center za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog
- UP – Društvo za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem
http://www.drustvo-up.si/predstavitev
- Papilot – zavod za vzpodbujanje in razvijanje kvalitete življenja
- Slovensko združenje za zmanjševanje škodljivih posledic drog – Drogart
- Društvo za zmanjšanje škode zaradi drog Stigma
- Mojpsihoterapevt.si