»Najlepše sanje se sanjajo v maternem jeziku in najgloblje seže misel, napisana v jeziku, ki ga je človek zajemal z dihom otroštva.«
(Milan Petek – Levokov)

Materni jezik je jezik, ki se ga človek najprej nauči in s katerim se najlažje izražamo, v njem razmišljamo, pišemo, sanjamo …, poleg tega pa je pomemben za razvoj in krepitev narodne zavesti.

Leta 1999 je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in šport 21. februar razglasila za mednarodni dan maternega jezika, s katerim opozarja na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu.

Slovenščina je materni jezik približno 2,5 milijona Slovencev, živečih v Sloveniji in drugod po svetu. Na območju Slovenije je slovenščina večinski materni jezik, na narodno mešanih območjih sta materna jezika mnogih italijanščina in madžarščina, ki sta tudi uradna jezika italijanske in madžarske manjšine v Sloveniji.

Danes obstaja med 6000 in 7000 različnih jezikov, največ govorcev pa govori mandarinščino, angleščino in španščino.

Materni jezik je vsekakor pomemben del človekove identitete, zato ga ponosno ohranjajmo še naprej!

Tudi na naši šoli govorimo različne materne jezike (fotografije si lahko ogledate spodaj).